II Targi Rękodzieła Wędkarskiego Sława 2016

W dniach 6-7 sierpnia 2016 r. w Hali Widowiskowo-Sportowej przy szkole podstawowej w Sławie odbyła się druga edycja "Targów Rękodzieła Wędkarskiego”.

II Targi Rękodzieła Wędkarskiego to jedyna w Europie i jedna z pierwszych na świecie tego typu impreza, skupiająca w jednym miejscu całą śmietankę polskiego rękodzielnictwa.Ciesząc się uznaniem wśród wędkarzy z całej Europy jak i za oceanem, Polskie rękodzieło plasuje się w światowej czołówce. Świadczyć o tym mogła obecność na targach wystawców ze Szwecji, Łotwy czy Ukrainy.

 

 Głównym celem imprezy była integracja i przede wszystkim promocja Polskiego Rękodzieła w kraju jak i za granicą. Choć ciężko jest zdefiniować słowo "rękodzieło" i wiele osób toczy spory na ten temat, jak mówi Daniel Grombik z firmy Grombik Team, organizator targów: Pod pojęciem "rękodzieło wędkarskie" rozumiemy wszystkie akcesoria i przynęty wędkarskie wykonane metodą artystyczną.

 

Na 62 stanowiska wystawowe 50 z nich należało do twórców różnego rodzaju przynęt wędkarskich. Przekrój przynęt był ogromny. Oko cieszyła nie tylko niesamowita paleta barw, uzyskana przeróżnymi metodami produkcji, ale również wymyślność kształtów i rozmiarów przynęt. Coś dla siebie mógł znaleźć nawet najbardziej wybredny z woblerowych miłośników - od mini-woblerków na klenie, jazie i pstrągi, po przynęty dedykowane do połowu ogromnych sumów, szczupaków, tajmieni i łososi. Oprócz dominujących wśród przynęt spinningowych woblerów, wystawcy przedstawili szeroką ofertę sztucznych muszek, błystek, kogutów, jigów, microjigów i wirujących ogonków.

Swoją obecnością na tej właśnie imprezie postanowiliśmy przedstawić się szerokiemu gronu miłośników wędkarstwa. Debiut na takiej imprezie i to w tak szacownym towarzystwie był nie lada wyzwaniem dla całego Teamu MECH. Mimo, iż przygotowania trwały długo, do ostatniej chwili przed imprezą dopieszczaliśmy najdrobniejsze szczegóły dotyczące zarówno naszego stanowiska jak i produktów.

Oprócz przynęt wędkarskich dużym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska twórców wędek. Zainteresowani mogli zamówić wymarzone , unikalne i przede wszystkim niepowtarzalne wędzisko dedykowane do swoich indywidualnych upodobań.

Niewątpliwą atrakcją targów były "Warsztaty rękodzieła wędkarskiego", na których wystawcy pokazali na żywo jak tworzone są woblery, muchy, czy inne przynęty. Kto opowie o wytwarzaniu woblerów lepiej niż człowiek, który zjadł w tym temacie zęby - wykłady dotyczące wytwarzania woblerów prowadził nie kto inny jak Andrzej Mech. Jego bogate, potwierdzone wieloma złowionymi rybami doświadczenie i zapał z jakim opowiada o swojej wielkiej, rodzinnej pasji dostarczyło niezapomnianych wrażeń i cennej wiedzy specjalistycznej każdemu z uczestników wykładu. Możliwość zobaczenia na własne oczy etapów powstawiania wędkarskiej przynęty, nakładu pracy i precyzji wymaganych do jej stworzenia, daje całościowy obraz jak tak na prawdę wygląda praca rękodzielnika.

Uczestniczy wykładu usłyszeli szczegóły dotyczące doboru materiału i narzędzi do własnoręcznego strugania woblerów. Słuchacze poznali również krok po kroku kolejne etapy wytwarzania woblerów, ze szczególnym uwzględnieniem problemów, z jakimi mogą spotkać się zwłaszcza na początku swojej przygody z własnoręcznym struganiem przynęt.

 

Podkreślany wielokrotnie przez organizatora, rodzinny charakter targów sprawił, że Team MECH wpasował się w jego klimat idealnie, pokazując, że wędkarstwo, w szerokiej gamie jego odsłon może byś świetnym sposobem na wspólnego, rodzinnego bzika.

Zapraszamy do obejrzenia jednego z odcinków "Z wędką nad wodę w Polskę i Świat", w którym znajdziecie relację z drugiej edycji Targów Rękodzieła Wędkarskiego Sława 2016 i nasz krótki wywiad: 

Powyższymi zdjęciami chcieliśmy przybliżyć Wam w telegraficznym skrócie niepowtarzalną atmosferę targów w Sławie, jak również zachęcić do uczestnictwa w innych tego typu imprezach. Być może spotkamy się na najbliższych targach?!

 

DrukujE-mail